Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Początek nowego roku

0

Lubię początki nowego roku. Ich symbolika doskonale motywuje do przemyślenia wielu spraw, które są bliskie sercu albo w nim ciążą. Sprzyja temu utrzymująca się jeszcze w powietrzu świąteczna atmosfera, czas spotkań, życzeń i poszukiwania ciepła, które chciałoby się zatrzymać blisko siebie na dłużej.

Kiedyś sprawiało mi wielką przyjemność zapisywanie listy planów na nowy rok. Ale wiadomo, jak z takimi planami bywa. Pięknie wyglądają na pierwszej stronie nowego kalendarza, ale szybko giną pośród codziennych spraw, które nieproszone przychodzą jedna po drugiej i bez pytania zaprzątają głowę.

Tym razem, zamiast wyliczać swoje marzenia i upychać je w jednym, pozornie wielkim roku, pomyślałam o tym, czego szczególnie potrzeba mi w tym momencie – najbardziej znaczącym, bo jedynym, w którym rzeczywiście można działać. Nie w przeszłości ani w przyszłości – ale właśnie teraz. Wybrałam sferę szczególnie dla mnie ważną i pomyślałam o tym, czego najbardziej potrzeba mi w moich bliskich relacjach. W ten sposób dotarłam do tematu Porozumienia bez Przemocy.

To temat mi bliski od dłuższego czasu, bo mocno związany z Rodzicielstwem Bliskości, które wybrałam, jeszcze zanim ujrzałam swoją córeczkę. Ale dopiero w konkretnych sytuacjach, które bezpośrednio mnie dotykają, jestem w stanie rzeczywiście zgłębić istotę rzeczy. Nie tylko w odniesieniu do rodzicielstwa, ale w ogóle w bliskich relacjach, które wołają o uwagę poprzez trudne sytuacje. Pod koniec ubiegłego roku nadszedł ten moment, kiedy Porozumienie bez Przemocy zdecydowanie dało mi znać, by bliżej się nad nim pochylić. Więc oto jest – jeden konkretny cel na najbliższy czas. Aktualny i w tej aktualności ważny, żywy, mający ogromny potencjał, by się rozwinąć.

W noworocznej atmosferze, jeszcze ciepłej od świątecznej życzliwości, jeszcze spokojnej w domowym zaciszu, sięgam po sztandarową książkę niezwykle inspirującego człowieka – Marshalla Rosenberga. Psychologa, nauczyciela, ojca, mediatora, twórcy Porozumienia bez Przemocy. Sięgam po Rodzicielski Planer od Dobra Relacja – Małgorzata Musiał, który wykorzystam bardziej jako notatnik niż kalendarz. Z myślą, że wszelkie zmiany na świecie należy zacząć od siebie, przygotowuję w sobie miejsce na Rosenbergowski „język życia”, którego mam w sobie dopiero zaczątki. Wchodzę w Nowy Rok ze spokojem – bo świadomość jasnego celu już sama w sobie niesie spokój.

Takiego spokoju u progu Nowego Roku i Wam życzę, moi drodzy Czytelnicy.

Dobrej nocy!

Share.

Leave A Reply